За Bitcoin “Transaction Malleability”

В последните дни все по-често се наблюдава неудобството, станало известно като Bitcoin “Transaction Malleability”. Казваме неудобство, а не проблем, защото ако човек знае за какво става въпрос, няма нищо страшно. Тук искаме да ви обясним причините, признаците и какво трябва да се направи, ако се прояви при вас.

##Проявление в Crypto.bg
Когато ни продавате биткойн и чакате първото потвърждение на транзакцията в блок веригата, в статуса на поръчката изведнъж се появява следния парадокс:

Това -1/1 означава, че ID-то на транзакцията, с която сте ни пратили койните, вече не е в блокчейна. Забележете, казваме ID-то, a не самата транзакция. В най-честия случай, биткойните ще преминат от вашия портфейл към нашия, но просто под различна транзакция. Тъй като нашият сървър постоянно прави запитвания към блокчейна, относно статуса на първоначалната транзакция, изведнъж блокчейна връща грешка, a от там и тази “-1”-ца.

##Какво следва
Тъй като нашият сървър не знае промененото ID на транзакцията, за сега няма възможност изплащането на левовете да се извърши автоматично (но разбира се, работим над такова решение).
На първо време, нашият съпорт ще бъде известен и след като изчакаме 2-3 потвърждения на променената транзакция, ще ви пратим парите. Няма да е лошо и вие да драснете един имейл на help@crypto.bg с информация за поръчката, вашия и нашия биткойн адрес.

В най-честия случай транзакцията ще мине и всичко ще е наред. Ако обаче сте получили биткойн от някъде и веднага след това (преди да има и едно потвърждение!) ги препратите към нас и вашата транзакция бъде сменена, може при следващия блок да откриете биткойните обратно във вашия портфейл. Поради този риск ние за сега ще изчакваме биткойните при такива транзакции да се потвърдят поне три пъти, преди да пратим парите.

Ако се случи така, че транзакцията не успее и намерите биткойните обратно при вас, просто направете нова продажба. Най-добре изчаквайте едно потвърждение за биткойните, които искате да продадете, преди да ни ги пратите.

И последно, ако това се случи, когато купувате биткойни от нас, спокойно. Проверете просто в блокчейна статуса на адреса, към който купувате биткойни и ще видите, че всичко е наред. Ако наредените койни се върнат при нас, просто ни пишете и ще ги наредим отново - макар че и ние ще сме получили съобщение за повечето биткойни в портфейла и ще се задействаме сами.

##За напреднали
Ако искате да знаете как точно е възможно да се случи това, за което говорим, може да потърсите в интернет - има много информация - но като че ли следната статия го обяснява най-разбираемо: Bitcoin “Transaction Malleability” Explained Like You’re 5

С две думи, ID-то на транзакцията не е съществена част в проверката за нейната валидност и за това, дори и да се смени от някой участник в мрежата, това не я прави невалидна. Един анонимен руснак пое отговорността за тази атака наскоро в bitcointalk.org, но не е сигурно, че е той. Най-голямото доказателство за това, че проблемът не е особено съществен, е растящата цена на биткойн точно по време на атаката.

Ако имате още въпроси, ще се радваме да ги зададете като коментар към тази тема.

1 Like

Здравейте,
Имам нужда от помощ , във вторник направих withdraw от Cryptsy и все още си стой на pending . Писах няколко пъти на support , но без отговор . Просто искам да знам дали имам някакви шансове да си ги получа обратно или транзакцията да получи confirmation . И все пак съм малко скептично настоен заради e-mail confirmation - а, който Cryptsy използват.
Благодаря предварително.

1 Like

Здравей,

Не сме чували да има проблеми с cryptsy напоследък, а ако имаше щеше да знаем :smile:

Какво имаш предвид с имейл конфирмейшъна - пуснаха ли ти мейл, с който да потвърдиш, и ти потвърди ли :)?

Да естествено че ги потвърдих , но вече 6-ти ден са си на pending и без никакъв отговор.Интересното е , че няма ID на транзакцията.

Не съм сигурен, како означава pending статуса в cryptsy - по-скоро ми звучи, че не са ги пуснали изобщо, най-вероятно защото не си изпълнил някое от условията им… Провери ли си спам папката?
Пиши им пак…